Základní údaje o městě

Valašské Meziříčí - město uprostřed malebné valašské krajiny leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy.  

Do roku 1924 to byla dvě samostatná města, která dělila řeka Bečva.  Na levém břehu  Meziříčí a na pravém městečko Krásno.  Proto se město může pyšnit hned dvěma zámky – Žerotínů a Kinských.  

Dominanta města, jež se tyčí nad levým břehem řeky Bečvy nedaleko náměstí je zámek Žerotínů. Svou bohatou historii píše od roku 1538, kdy jej začal budovat Jan z Pernštejna.  O deset let později prodali Pernštejnové zámek Žerotínům.  V letech 1854 – 1909 sloužil zámek jako ženská trestnice – jediná svého druhu na Moravě. Podle pověsti si zde odpykávala trest dokonce slavná travička Maryša, respektive žena, jejíž životní příběh posloužil jako předloha známého dramatu bratří Mrštíků.

V části města Krásno nad Bečvou najdete zámek Kinských – dnes sídlo Muzea regionu Valašsko -  s přilehlým anglickým parkem. Nabízí unikátní sbírku skla a gobelínů.

Historické centrum města je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Tvoří je náměstí se 47 měsťanskými domy a přilehlými ulicemi.  Mezi nejcennější patří městská radnice a Dům U Dvanácti apoštolů na rohu náměstí a Komenského ulice, jehož fasádu zdobí reliéfy svatých.

Náměstí se v roce 2022 dočkalo kompletní revitalizaci historického centra města.    

Z náměstí vede malebná ulička Křižkovského ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. V této ulici na jednom z domů visí pamětní deska, která připomíná pobyt a působení luterského faráře a rektora evangelické školy Jiřího Třanovského ve Valašském Meziříčí. Jeho nejznámějším dílem je evangelický zpěvník Cithara sanctorum .

Město v číslech

Nadmořská výška: 294 m. n m. 

Administrativní část: Zlínský kraj

GPS: 49.4718053N, 17.9711272E

Počet obyvatel: 21 883 (2022)
Rozloha: 35,44 km 2
Do katastru obce spadají místní části: Brňov, Bynina, Hrachovec, Juřinka, Podlesí a Lhota u Choryně.

Mikroregion Valašskomeziříčsko-Kelečsko

Svazek obcí Mikroregion Valašskomeziříčsko – Kelečsko oficiálně vznikl v roce 2001.  Nachází se v severní části okresu Vsetín regionu východní Morava. Toto sdružení obývá v současné době více než 40 tisíc obyvatel a sestává z 18 obcí s rozlohou asi 230 km2. Do mikroregionu patří obce Branky na Moravě, Choryně, Jarcová, Kelč, Kladeruby, Krhová, Kunovice, Lešná, Loučka, Mikulůvka, Oznice, Podolí, Police, Poličná, Střítež nad Bečvou, Valašské Meziříčí, Velká Lhota a Zašová.

 Mikroregion Valašskomeziříčsko – Kelečsko je každoročně dějištěm významných kulturních a sportovních akcí. Na mnoha vesnicích se udržují tradiční lidové zvyky, mezi které patří Masopustní oslavy, Vítání jara, Hodové slavnosti, Kácení máje a Vodění medvěda. Mezi známější události v regionu patří Setkání netradičních divadel, Moravský festival poezie, Valašský špalíček a různé lidové akce a sportovní klání.

Pro turisty na kolech i pěší je mikroregion Valašskomeziříčsko – Kelečsko mimořádně lákavý. Nabízí i náročnější výlety do Hostýnských a Vsetínských vrchů nebo Moravskoslezských Beskyd, které tuto oblast obklopují. Cesty pro pěší jsou dobře značeny (naučné stezky), v posledních letech zde vznikla rovněž ucelená síť cyklotras, která navazuje na již existující trasy sousedních regionů.

Počet obyvatel mikroregionu: 41 879
Rozloha mikroregionu: 229,75 km 2

Aktuální počasí ve Valašském Meziříčí

https://meteobox.cz/valasske-mezirici/

Autobusová a vlaková doprava: